23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Lindahl kniper Astrazeneca-jurist

Ska stärka firmans profil inom life science.
Advokatfirman Lindahl

har rekryterat Astrazenecas tidigare chefsjurist, Anders Burén, till sitt Stockholmskontor. Syftet är att stärka firmans life science-profil ytterligare.





– Anders har en lång erfarenhet från branschen, inte minst genom sina 16 år på Astrazeneca. Med sina insikter och erfarenheter kommer han vara ett värdefullt tillskott till vår redan ledande kompetensgrupp inom life science, säger Erik Bergenstråhle, partner på Lindahl i Stockholm, i ett pressmeddelande





Anders Burén

kommer att arbeta som Senior Counsel på Lindahl i Stockholm och kommer bland annat att bidra med sina erfarenheter från de globala partneringstrukturer han arbetat med inom Astrazeneca.





– Det ska bli mycket spännande att komma till Lindahl. Deras anseende i vår bransch är högt, säger han.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.102