är två förfrågningar till den europeiska läkemedelsmyndigheten, EMA, om att få ut rådata rörande effekt och säkerhet från kliniska prövningar med det biologiska läkemedlet Humira som används för att behandla bland annat reumatoid artrit.
Abbvie har bekräftat
uppgifterna om stämningen i en intervju i tidningen Finacial Times där de också säger sig vara för “insyn i klinisk forskning och säkerhetsinformation som är till gagn för patienter och vårdpersonal dock inte offentliggörandet av kommersiellt konfidentiell information som inte bidrar meningsfullt till den vetenskapliga översyn eller utvärdering av våra produkter "
senaste året tagit flera steg mot ökad öppenhet och myndighetens chef Guido Rasi, har tidigare sagt att det inte är en fråga
om utan när öppna kliniska data blir verklighet.
bli ett testfall som kan ha stor betydelse för andra läkemedelsbolag som är rädda för att deras kliniska data ska hamna i händerna på konkurrerande företag. Enligt uppgifter från EMA till Financial Times är merparten av förfrågningarna om kliniska data som kommer in till myndigheten inte från oberoende forskare utan från företag, konsulter och advokater.