23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Lundabolag redo för börsen

Medtech-bolaget tar in kapital och släpper in nya investerare, enligt nyhetstjänsten Rapidus.
Nyhetstjänsten Rapidus

rapporterar att det Lundabaserade medtech-bolaget Vivoline Medical gör sig redo för att listas för aktiehandel. Bolaget gjordes publikt i slutet av februari, vilket är ett krav för börsnotering, och ägarna har gett klartecken om att släppa in nya investerare.

– Det stämmer att vi ska genomföra en publik emission. Jag kommer att kvarstå som ägare, säger bolagets styrelseordförande Christian W Jansson till Rapidus.



Vivoline Medical

utvecklar teknik som ska förlänga användningsperioden av lungor för transplantation. Tekniken bygger på en reningsprocess samt förvaring som ska möjliggöra att användningen förlängs upp till 24 timmar.

Bolaget har nyligen

tagit in 6,5 miljoner kronor från befintliga ägare och har fått klartecken från styrelsen att ta in ytterligare 22 miljoner kronor från allmänheten.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.046|