23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Sanofi Pasteur MSD får ny Nordenchef

Rolf Carlsson axlar rollen och tar plats vid bolagets nordiska huvudkontor i Solna.
Sanofi Pasteur MSD

har utsett Rolf Carlsson som ny chef för bolagets nordiska verksamhet. Han efterträder och rapporterar till Einar Vollan, som i stället blir ansvarig för företagets verksamheter i Norden, Benelux-länderna, Portugal, Schweiz och Irland.





- Med min bakgrund inom läkemedelsindustrin och erfarenhetfrån nordiska organisationer, ser jag fram emot att arbeta inom Sanofi Pasteur MSD, en viktig aktör på vaccinmarknaden. I år har vi två viktiga lanseringar med vaccinet Zostavax mot bältros och Hexyon, vårt nya innovativa hexavalenta barnvaccin, säger Rolf Carlsson.





Rolf Carlsson har

tidigare varit vd för Gilead Sciences nordiska verksamhet, men kommer närmast från en roll som executiv interimkonsult. Han kommer att ta plats på Sanofi Pasteur MSDs nordiska huvudkontor i Solna.





BREAKING
{{ article.headline }}
0.073