23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Cellgiftskombo vidare till klinik

Efter positiva resultat i preklinik förbereder Uppsalabolaget nu en klinisk studie med bolagets läkemedelskandidat OAS-19.
Nyligen genomförda

prekliniska studier har visat lovande resultat och läkemedelsbolaget Oasmia planerar starta kliniska studier med OAS-19 under 2014. Det framgår av ett pressmeddelande.



Cancerläkemedelskandidaten

OAS-19 är en kombinaton av två av världens mest använda cytostatika i en infusion. Kombinationen är möjlig tack vare egenskaperna hos Oasmias patenterade plattform XR-17.

- OAS-19 är ett teknologiskt genombrott för Oasmias läkemedelsutveckling. Kandidaten har potential att ge många fördelar för patienter och sjukvården, säger Julian Aleksov, vd för Oasmia, i pressmeddelandet.

- Vår målsättning är inte bara att förbättra existerande kombinationsterapier utan också att kunna erbjuda ett säkrare och effektivare behandlingsalternativ. Dessutom kan OAS-19 utgöra ett nytt terapival för indikationer eller patientgrupper som tidigare inte varit föremål för kombinationsterapier.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094