23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Immunicum tar in 100 miljoner

Gör en riktad- och en företrädesemission.
Annons

Bioteknikbolaget Immunicum har genomfört en riktad nyemission av 3,5 miljoner aktier till en emissionskurs om 16 kronor, vilket tillför bolaget 56 miljoner kronor före emissionskostnader.

Styrelsen i Immunicum har också beslutat om en nyemission, där bolagets aktieägare har företrädesrätt att teckna nya aktier, om 44,1 miljoner kronor.

Annons
Fem befintliga aktier

berättigar till teckning av en ny aktie. Teckningskursen är satt till 16 kronor per aktie, densamma som emissionskursen i den riktade nyemissionen. Nyemissionen är till fullo säkerställd genom garantier.

Annons
Likviden från aktieemissionerna

avses främst att användas till att finansiera bolaget genom den planerade kliniska fas II-studien inom njurcancer fram till förväntat färdigställande av studien under 2017, i tillägg till att färdigställa den pågående kliniska fas I/II-studien i levercancer, skriver Immunicum.

Annons
Teckningsperioden i

nyemissionen löper 14-28 maj.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|instance-web01