23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Neurovive stärker kompetensen

Nyrekryteringen Gunilla Lindgren ska koordinera företagets kliniska prövningar.
Gunilla Lindgren är

ny klinisk prövningsledare på bioteknikföretaget Neurovive Pharmaceutical. Hon tillträder tjänsten den 21 december i år. Hennes uppgift blir att koordinera företagets kliniska studier.

Gunilla Lingren har

sedan tidigare erfarenhet från liknande positioner på företag som Astrazeneca och Quintiles.

Neurovive befinner sig

nu i en tillväxtfas där företaget bedriver kliniska studier både i Sverige och internationellt. Ett exempel är en studie som utförs tillsammans med

Skånes universitetssjukhus

. Den startades upp förra veckan och fokuserar på läkemedelskandidaten Ciclomulsion vars cellskyddande effekt utvärderas i olika kliniska studier med fokus på skydd av hjärtat respektive hjärnan i samband med akuta skador.

Arbetet med Ciclomulsion

ligger i linje med företagets nya strategi att satsa på sin verksamhet kring hjärta-kärl. Den nya strategin kom till efter att projektet med utvecklingen av kandidaten NVP018 för

hepatit B utlicensierades

till det amerikanska bioteknikbolaget Oncore Biopharma i september.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125