23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Diamyds vd går till Index

Från och med april ska Peter Zerhouni leda forskningsbolaget, som bland annat utvecklar läkemedel mot inflammatoriska tarmsjukdomar.
Annons
Den 1 april

tillträder Peter Zerhouni som vd för forskningsbolaget Index Pharmaceuticals. Det meddelade bolagets styrelse i går torsdag. Nyheten kommer efter att Diamyd i början av veckan meddelade att han tänkte

avgå från sin tjänst

som vd för diabetesföretaget för att istället ta sig an motsvarande roll på ett bolag som utvecklar läkemedel.

Annons
Peter Zerhouni tar

över efter Jesper Wiklund som har lett företaget sedan år 2011 men som nu går vidare till en roll som Europaansvarig för den amerikanska investeringsfonden Oberland Capital. Han kommer dock kanske ha en fot kvar i företaget, då han ska föreslås som ledamot i dess styrelse.

Annons
I grunden har

Peter Zerhouni både en biologi- och en civilekonomexamen från Lunds universitet respektive University of California i USA. Innan vd-tjänsten på Diamyd hade han olika tjänster vid ING Bank i Bryssel och Amsterdam.

Annons
Index Pharmaceuticals utvecklar

behandlingar mot immunologiska sjukdomar. Ett exempel är Kappaproct mot ulcerös kolit. Dessutom har bolaget tagit fram ett diagnostiskt test för inflammatoriska tarmsjukdomar som ulcerös kolit och Crohns sjukdom. Testet, Dibicol, fick marknadsgodkännande i Sverige år 2009. Index Pharmaceuticals är beläget vid Karolinska institutet i Solna.

Annons
Läs mer om Index Pharmaceuticals.

Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|instance-web03