på torsdagsmorgonen att fonden har sålt hela sitt innehav i Cellavision, som utvecklar och säljer instrument och mjukvaror för automatiserad digital bildanalys av blod och andra kroppsvätskor.
Industrifondens aktiepost attraherade Annonsstarkt institutionellt intresse och placerades på svenska och internationella investerare, inklusive ett antal befintliga aktieägare, skriver Industrifonden i ett pressmeddelande.
AnnonsFörsäljningen av aktiernagenomfördes av ABG Sundal Collier, som på torsdagsmorgonen mäklade aktierna inbördes till kursen 44,60 kronor.
Industrifondens innehav motsvaradecirka 15 procent av det totala antalet aktierna i Cellavision och Industrifonden var före försäljningen den största ägaren.
Annons- Vi har under 15 år deltagit aktivt i att bygga upp Cellavision från ett litet forskningsbolag till ett internationellt väl positionerat medicinteknikföretag. Bolagets framtid ser ljus ut, men vår roll är avslutad. Denna lyckade investering gör att vi nu får in nytt kapital för nya investeringar, säger Lars Henriksson, investeringsansvarig Industrifonden, i ett pressmeddelande.
AnnonsLäs mer om Cellavision. Annons