23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Uppåt för Biolight

Försäljningen steg mer än 85 procent under årets inledning.
Det Stockholmsbaserade medicinteknikbolaget

Biolights totala försäljning steg med drygt 85 procent under perioden 1 januari till 11 mars, jämfört med samma period föregående år. Det framgår av ett pressmeddelande.





- I Sverige ökar försäljningen markant och som tidigare presenterats har satsningarna i Frankrike och Norge snabbt resulterat i goda försäljningsresultat. Nu visar årets första försäljningssiffror att bolagets försäljningsstrategi ger mycket god utdelning, helt i linje med den indikativa försäljningsprognos som redovisades i bolagets bokslutskommuniké, heter det i pressmeddelandet.





I bokslutet skrev

Biolight att bolaget räknar med att kunna redovisa ytterligare stärkt försäljningsutveckling och positivt resultat för helåret 2015.





Under föregående vecka

meddelade bolaget att

lanseringen i Danmark och Finland

tidigareläggs på grund av en stark försäljningsstart i Norge.





Biolight har en

patenterad metod för användning av pulserande monokromatiskt rött-, och infrarött ljus för att påskynda sårläkning hos både människa och djur. Bolagets aktie är noterad på den nordiska tillväxtmarknaden Nordic MTF, NGM, vilket innebär att det är på väg till börsen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063