och med den 19 juni godkänt den nya beredningsformen Orfadin oral suspension som specialistläkemedelsbolaget Swedish Orphan Biovitrum, Sobi, ansvarar för att distribuera och kommersialisera. Det framgår av ett pressmeddelande.
Orfadin oral suspension
kommer att göras tillgänglig för patienter i Europa under andra halvåret 2015.
mot ovanliga åkommor, med särskilt fokus på genetiska och inflammatoriska sjukdomar. Orfadin är en oral suspension för behandling av den metabola sjukdomen ärftlig tyrosinemi typ 1, HT-1, vilket är en sällsynt genetisk sjukdom som drabbar barn. Sjukdomen är progressiv och kan leda till lever- och njursvikt. Den kan vara dödlig om den lämnas obehandlad.
Tidigare i juni
meddelade Sobi att
om ett icke-bindande förslag på ett bud på bolaget. Anledningen var att diskussionerna inte lett till ett förslag som styrelsen kunde rekommendera för aktieägarna.
Läs mer om Sobi.