ett strategiskt samarbete med läkemedelsutvecklingsbolaget Isis Pharmaceuticals gällande så kallade antisensebehandlingar för hjärt- och kärlsjukdomar, metaboliska sjukdomar och njursjukdomar. Det framgår av ett pressmeddelande.
AnnonsAntisense är enmolekylär sammansättning av genetiskt material som kan riktas in på enskilda gener och som verkar inne i en cell för att förhindra produktionen av sjukdomsskapande proteiner eller för att öka produktionen av proteiner som saknas.
AnnonsAstrazeneca betalar65 miljoner dollar direkt till Isis Pharmaceuticals samt står även för utvecklings- och regulatoriska milstolpsbetalningar. Isis kan också få tvåsiffriga royalties på eventuell framtida produktförsäljning.
AnnonsAnnons Annons