i life science-världen fortsätter. Redan i dag används tekniken för att tillverka bland annat proteser och medicinteknik och arbetet pågår för fullt med att utveckla metoden för att även kunna
inför transplantation.
Nu har den
amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA godkänt det första läkemedlet där tabletterna satts ihop med hjälp av 3D-skrivare. Läkemedlet kallas Spritam, levetiracetam, och avses som behandling för epileptiska anfall. Det har utvecklats av den amerikanska läkemedelstillverkaren Aprecia Pharmaceuticals som fokuserar på läkemedelstillverkning, där tabletterna skrivs ut lager för lager i en 3D-skrivare.
Aprecia skriver ut
läkemedlen med hjälp av sin patenterade drug delivery-teknik Zipdose för orala läkemedel. Den kan enligt bolaget användas för tillverkning av tabletter med höga, väldigt precisa doser av den aktiva substansen – upp till 1 000 gram per dos – som snabbt löser upp sig i kontakt med vätska.
ska Spritam finnas tillgängligt på den amerikanska marknaden i början av 2016.