23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Drar tillbaka emission

Diamyds intressebolag Cellaviva drar tillbaka sin nyemission på grund av för lågt deltagande.
I början av

maj meddelade den kommersiella biobanken Cellaviva, som samlar in och förvarar stamceller från navelsträngsblod, att bolaget

planerade att genomföra en nyemission

under månaden. Syftet var att ta in pengar till företagets marknadsförings- och försäljningsarbete men idag meddelar Cellaviva att emissionen har dragits tillbaka.





Anledningen är att

deltagandet i emissionen var för lågt. Villkoret för att den skulle genomföras var att den skulle tecknas till ett värde om minst 10,7 miljoner kronor av högst 11,5 miljoner.





Diamyd Medical, som

utvecklar det terapeutiska vaccinet Diamyd mot den autoimmuna sjukdomen typ 1-diabetes, har ett innehav i Cellaviva som motsvarar cirka 13,5 miljoner kronor. En nedskrivning av det bokförda värdet kan krävas, anger företaget i ett pressmeddelande.





Läs även:



Hoppas på stamceller

”Vi tror att kroppsegna stamceller kommer att bli framtiden inom medicinen”, sade Mathias Svahn, grundare och vd på Cellaviva, under en informationsträff.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094