23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Tar in 564 miljoner för utveckling av cancerläkemedel

Cantargia har genomfört en riktad nyemission. Ett syfte är att pröva företagets huvudkandidat mot fler former av cancer.

Företaget, som har sitt säte i Lund, utvecklar antikroppsbaserade behandlingar mot bland annat systemisk skleros, myokardit och olika former av cancer. Huvudprojektet är antikroppen CAN04 som testas i kombination med cytostatika eller immunterapi vid icke-småcellig lungcancer och cancer i bukspottkörteln.

Nyemissionen syftar till att ge resurser för att vidareutveckla bredda prövningarna av CAN04, bland annat genom att läkemedlet även ska testas mot trippelnegativ bröstcancer.

– Vi är mycket stolta över de senaste positiva resultaten i CAN04 och det efterföljande intresset från de investerare som stöttar Cantargias pipeline fortsättningsvis. Således kan vi, med hög hastighet, fortsätta mot vårt mål om nya behandlingsmetoder för patienter med livshotande sjukdomar, säger Cantargias vd Göran Forsberg i ett pressmeddelande.

Finans Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.099