23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Han tar över vd-posten på Läkemedelshandlarna

Branschföreningen Läkemedelshandlarna har fått en ny vd. I början av september tog Andreas Rosenlund över stafettpinnen från Fredrik Skepp.

Andreas Rosenlund kommer närmast från en tjänst som kommunikationsdirektör på Kronans Apotek. I en presskommentar uppger han att han ser framemot att leda arbetet vidare på Läkemedelshandlarna. Branschföreningen samlar bolag som håller på med så kallad parallellimport av läkemedel.

–Idag ser vi en rad initiativ som snarare reser högre hinder för handeln och det kommer att innebära dyrare läkemedel, lägre marginaler för apoteken och att tillgängligheten på läkemedel påverkas. En stor fördel med parallellhandeln, utöver att skapa prispress, är att överskott på läkemedel i ett EES/EU-land kan överföras till ett annat land som har brist på just det läkemedlet, säger Andreas Rosenlund.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.124