23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Pfizers bispecifika antikropp mot myelom godkänns

Immunterapin Elrexfio (elranatamab) får ett villkorat godkännande i EU. Det blir ytterligare en behandling med en bispecifik antikropp som kan användas mot den aggressiva blodcancern multipelt myelom.

Bispecifika antikroppar är en läkemedelsgrupp som det finns stora förhoppningar om för behandling av myelom. Sedan tidigare finns bland annat Janssens två läkemedel Tecvayli (teklistamab) och Talvey (talquetamab).

Nu har även Pfizers bispecifika antikropp Elrexfio fått grönt ljus i EU, för behandling av vuxna med relapserande och refraktärt multipelt myelom. En förutsättning är att patienterna tidigare har fått minst tre tidigare olika sorters behandlingar som inkluderat en proteasomhämmare, en immunmodulerande behandling och en anti-CD38-antikroppsbehandling.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156