Rekordstor donation till cancerforskning i Lund – ”Once in a lifetime-möjlighet”

Det är Fru Berta Kamprads Stiftelse som donerar 420 miljoner till translationell cancerforskning vid universitet, det vill säga tillämpad cancerforskning inom antikropps- och cellterapier med målsättning att förbättra sjukdomsprognos och livskvalitet för dagens cancerpatienter.
Den administrativa mottagaren är Create Health Translational Cancer Centre med professor Carl Borrebaeck i spetsen. Han och Kristian Pietras, professor i molekylär medicin, är huvudansvariga forskare.
Pengarna fördelas över en femårsperiod och kommer att gå till några befintliga seniora forskare samt till nyrekrytering.
Forskningen sker i samarbete med Swiss Cancer Center och EPFL i Lausanne.
– Vårt samarbete inom programmet L2Cancerbridge kommer nu att ytterligare fördjupas med forskargruppen som leds av Douglas Hanahan som varit ledande inom translationell cancerforskning i många år. Detta är en once in a lifetime-möjlighet att driva immunonkologisk cancerforskning, säger Carl Borrebaeck i pressmeddelandet.