23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Hon ska basa över läkemedelsförmånerna

Regeringen har utsett Gunilla Hulth-Backlund till ny generaldirektör och chef för Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket, TLV.
- TLV kommer att få

en central roll på den omreglerade apoteksmarknaden. I den nya situationen kommer det att ställas delvis andra krav på myndigheten jämfört med idag. Det är därför en naturlig tidpunkt att se över bemanningen i ledningen och tillföra den kompetens som behövs för att myndigheten ska kunna utföra sitt uppdrag på bästa tänkbara sätt, säger socialminister Göran Hägglund i en kommentar till beslutet.





Gunilla Hulth-Backlund

har jobbat på Socialstyrelsen sedan 1991, i en rad befattningar. Hennes senaste jobb var som chef för hälso- och sjukvårdsavdelningen. Gunilla Hulth-Backlund tillträder uppdraget som generaldirektör för TLV måndagen den 9 februari.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.078