23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Euris säkrar sina rättigheter

Bolagets magnetfältsinstrument har beviljats patentskydd i Japan fram till 2020. Nu söker bolaget partners för att få in kapital.
Patentfamiljen skyddar

EURIS framtida produkter för alstring av speciella växlande gradientfält, avsedda för användning tillsammans med magnetiskt påverkbara målsökande nanopartiklar för terapeutiska tillämpningar in vivo och in vitro.





Lundabolagets nya

Japanpatent har prioritet från september 1999 och gäller fram till september 2020. Patentfamiljen är sedan tidigare godkänd även i Sverige, Tyskland, Spanien, Frankrike, Storbritannien, Italien, Korea och USA. I Kanada är patentansökan fortfarande under behandling.





EURIS ledning uppger

också att man söker externa partners som kan tillföra ytterligare kapital och teknik inom utvecklingsprojektet. Målsättningen är att vidareutveckla teknologin så att den kan kommersialiseras i egen eller extern regi.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.062