23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Hamstring av virushämmare ger kassaklirr

Det har sålts 30 gånger mer virushämmare i Sverige fram till september i år jämfört med 2008. - Försäljningen överstiger vida antalet rapporterade fall, säger Peter Persson läkemedelsanalytiker på Apotekens Service.
Totalt har svenska folket

lagt 10,7 miljoner på virushämmarna Tamiflu och Relenza under årets första nio månader. Beloppet motsvarar behandling av drygt 50 000 patienter. Det kan jämföras med 2008, då försäljningen uppgick till 345 000 kronor eller ungefär 1 500 behandlingar.





I år har 1 500 fall

av svininfluensa rapporterats och även om det finns ett mörkertal tror inte läkemedelsanalytikern Peter Persson att försäljningen motsvarar antalet behandlade patienter för 2009:





- Man kan utgå ifrån att det har förekommit en omfattande hamstring av läkemedel. Försäljningen överstiger vida antalet rapporterade fall, även om man tar i beräkning att det verkliga antalet fall är betydligt högre, säger han.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125