- Vi är enormt stolta över det här priset, säger Erik Christensen, vd Diagenic.
Diagenic utvecklar diagnostiska testför allvarliga sjukdomar där tidig upptäckt är avgörande för behandlingen. Företagets produkt bygger på identifiering av sjukdomsspecifika gener genom att genuttrycket mäts i som halten protein i ett blodprov. Bolaget har nyligen fått godkännande för försäljning av sina två första produkter i Europa. Det gäller ett test för Alzheimers sjukdom och ett för bröstcancer.
- Tolv års forskning och utveckling har omvandlat grundarna Praveen Sharmas och Anders Lönnbergs forskning till kommersiella produkter som kan förbättra många människors livskvalitet, säger Erik Christensen.
utses av en panel bestående av drygt 1000 företagsledare. Syftet med priset, som delas ut det norska forskningsrådet, är att uppmuntra industrin till ökad FoU-verksamhet.