23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Biotie hoppas på svar från Roche 2010

Det finska bolaget har nyligen avslutat en klinisk studie för sin monoklonala antikropp och väntar nu på besked från partnern Roche om eventuell inlicensiering.
Bolagets monoklonala antikropp

Vap-1 är tänkt att användas för att behandla reumatoid artrit. Den har nu testats på 24 patienter, som inte har svarat på standardbehandlingen med metotrexat. Patienterna fick behandlingen intravenöst och inga allvarliga biverkningar rapporterades i studien.





Preparatet, BTT-1023,

visade vissa tecken på terapeutisk effekt i kombination med metotrexat, uppger Biotie och det gör att bolaget nu hoppas på ett fortsatt samarbete med läkemedelsjätten Roche.





- Vi väntar oss ett besked från Roche, gällande deras rättigheter att inlicensiera BTT-1023 i det här utvecklingsskedet, under första halvan av 2010, säger Bioties vd Timo Veromaa.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078