23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ny vd på Bringwell

Förra vd:n David Rönnberg lämnar posten efter sex år.
Bringwell fick under

sommaren en ny vd efter att den tidigare vd:n David Rönnberg valt att kliva åt sidan efter drygt sex år på posten. Lars Lund-Roland har utsetts till tillfällig vd och tog David Rönnbergs plats i juli.





“Bolaget befinner sig nu i slutskedet av en konsolideringsfas, och är redo för nästa steg i utvecklingen. I samband med detta har styrelsen och jag gemensamt beslutat att nya krafter ska ta vid och leda bolaget. Lars Lund-Roland kommer därför att överta vd-positionen och jag själv går vidare till nya utmaningar”, skriver avgående vd:n David Rönnberg på bolagets hemsida.





Bringwell säljer produkter

för förbättrad hälsa som bland annat naturläkemedel och kosttillskott. Bolaget fick en ny styrelseordförande i våras. Under bolagets årsstämma valdes Per Christian Voss in i styrelsen och fick uppdraget som styrelseordförande.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.078