23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Nya toppar på KD

Karolinska Development uppdaterar styrelsen.
Annons

Vid Karolinska Developments årstämma igår, onsdag, röstade aktieägarna in tre nya ledamöter i bolagsstyrelsen. Robert Holland, Henrijette Richter och Carl Johan Sundberg är nya ledamöter.

Robert Holland

är i botten läkare och forskare och har erfarenhet bland annat från Astrazeneca, Wellcome, Solvay och Upjohn. Förutom Karolinska Development har Robert Holland styrelseuppdrag från Newron, medicisk chef och med i ledningsgruppen i Oxford Gene Therapy.

Annons
Henrijette Richter

är styrelseproffs med flera uppdrag parallellt med Karolinska Development. Bland annat är hon styrelseordförande i Avilex Pharma och Affinicon samt styreleledamot i Orphazyme, Epitherapeutics, Green developent and demonstration program i danska Livsmedels-, jordbruks-, och fiskeridepartement. Hon är dessutom investeringschef på Novo Seeds.

Annons
Carl Johan Sundberg

är professor i fysiologi och chef för bioentreprenörskapsprogrammet på KI. Förutom styrelseuppdraget i Karolinska Development är han engagerad i styrelsen i Cobra Biologics och vald ledamot i Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien.

Annons

- Det är glädjande att kunna välkomna tre nya ledamöter, vars olika erfarenheter och kompetensinriktningar kommer att vara ytterst värdefulla i vårt fortsatta arbete med att skapa ett långsiktigt lönsamt företag baserat på världsledande forskning, säger Bo Jesper Hansen, styrelseordförande i Karolinska Development, i ett pressmeddelande.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.093|instance-web04