fas III-studie Amgine-3TM gällande psoriasispreparatet brodalumab nådde samtliga av de primära och sekundära målsättningarna.
ingick i studien. Där jämfördes brodalumab med preparatet stelara och med placebo efter tolv veckors behandling. Brodalumab visade sig bland annat vara bättre jämfört med stelara när det gällde att nå den primära målsättningen som innebär att åkomman helt försvunnit från huden (Pasi 100).
36,7 procent av deltagarna som behandlades med 210 milligram brodalumab blev av med åkomman helt. Motsvarande siffra i gruppen som fick 140 milligram var 27 procent.
Av de patienter
som behandlades med stelara blev 18,5 procent symptomfria, medan 0,3 procent av de patienter som fick placebo blev av med besvären.