23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Addtech köper finskt

Förvärvar Fenno Medicals, som säljer medicinteknik, förbrukningsmaterial och laboratorieprodukter.
Annons
Addtech köpte nyligen

upp

Mediplast-koncernen

, som bedrev försäljning och distribution av medicinteknik i Norden, och placerade den inom sitt affärsområde Life Science. Nu har affärsområdet utökats ytterligare genom ett förvärv av finska Fenno Medical.

Annons
Fenno Medicals verksamhet

går ut på marknadsföring av medicinteknik, förbrukningsmaterial och laboratorieprodukter. Försäljningen riktar sig främst till offentlig sjukvård men även till forskare inom akademi och industri. Bolaget omsätter cirka 20 miljoner euro, motsvarande 185 miljoner kronor, och har i dag runt 35 anställda. Köpet förväntas ha en marginellt positiv påverkan på Addtechs resultat per aktie under innevarande år.

Annons
Köpet innebär en

expansion av Addtech Life Science i Finland och tillsammans med förvärvet av Mediplast stärker det bolagets position i Norden.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|