23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Tecknar miljonavtal i Sydkorea

Recipharm förlänger kontrakt med sydkoreanska partnern Daewoong till ett värde av drygt 230 miljoner kronor per år.
Annons
Recipharm har tecknat

avtal med Daewoong, ett ledande sydkoreanskt läkemedelsföretag inriktat på behandling av respiratoriska sjukdomar. Avtalet gäller en tioårig förlängning av det befintliga kontraktet, fram till 2025, och avser tillverkning och leverans av erdostein-API, en aktiv farmaceutisk substans, för sluttillverkning i Daewoongs anläggning i Sydkorea.

Annons
Enligt avtalet kommer

Daewoong årligen att köpa en minsta kvantitet av erdostein till ett sammanlagt värde av cirka 25 miljoner euro, motsvarande 233 miljoner kronor, från Edmond Pharma, ett företag i Recipharmkoncernen. I utbyte har Daewoong fått den exklusiva rätten både att sälja originalprodukten och att registrera och sälja alla nya erdosteinbaserade läkemedel som är under utveckling av Edmond Pharma.

Annons
Det första licensavtalet

mellan Edmond Pharma och Daewoong Pharmaceutical ingicks 1994. Till följd av detta blev Daewoong Recipharms exklusiva partner för den sydkoreanska marknaden och från 2008 utökades partnerskapet även till Thailand. Produkten har sedan 1997 sålts i Sydkorea under namnet Erdos.

Annons
Läs mer om Recipharm. Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.046|instance-web02