23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Över två miljarder vaccindoser har getts

Antalet givna doser av covid-19-vaccin i världen har nu passerat tvåmiljarderstrecket. Men vaccinerna är mycket ojämnt fördelade.

Enligt en sammanställning från nyhetsbyrån AFP hade på torsdagsmorgonen minst 2 109 696 022 vaccindoser getts i 215 länder och territorier.

Längst fram ligger Israel, där nästan sex av tio invånare är fullt vaccinerade, följt av Kanada, Storbritannien, Chile och USA .Cirka 40 procent av doserna getts i de rikaste länderna, som har 16 procent av befolkningen. Bara 0,3 procent av doserna hade getts i världens fattigaste länder, enligt sammanställningen.

I sex länder har vaccineringen inte inletts ännu: Nordkorea, Haiti, Tanzania, Tchad, Burundi och Eritrea.

Det flitigast använda vaccinet är Astra Zenecas, som delas ut i 170 av de 215 länderna som inlett vaccinering. Det följs av vaccinet från Pfizer/Biontech (minst 97 länder), Moderna (46), Sinopharm (45), Sputnik V (40) och Janssen (29).

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141