Christina Erixon kommer närmast från en tjänst som sektionschef för Farmaceutisk utveckling på APL och har tidigare arbetat på bland annat Astra Zeneca och Läkemedelsverket.
– Jag har faktiskt följt SDS i sociala medier under en längre tid och sett bolaget på konferenser, och när den här tjänsten dök upp så ville jag haka på tåget. Men bortsett från företaget i sig, vilket är den främsta drivkraften, ska det även bli spännande att arbeta i en något mindre organisation’, säger Christina Erixon i ett pressmeddelande.
SDS Life Science vd Jens Hansson gläds åt rekryteringen.
– Christina har erfarenheter som är centrala för oss nu när vi befinner oss i ett skede av stark tillväxt. Med hennes erfarenheter inom läkemedelsformulering och som affärsansvarig på APL tillför hon värdefull kunskap, säger han.