Coronapandemi redan på 1800-talet? – Forskare ser paralleller med ryska snuvan

Ryska snuvan var en smitta som först upptäcktes i Sankt Petersburg 1889, spreds över världen på cirka fyra månader och orsakade omkring en miljon dödsfall. I Sverige rapporterades de första fallen i december 1889.
Ryska snuvan har hittills betraktats som en influensapandemi, men forskare som granskat beskrivningar från den tiden menar att symtomen mer liknar covid-19 än en influensa, rapporterar Vetenskapsradion i P1. En annan likhet är att ryska snuvan drabbade äldre i betydligt högre grad än yngre.
Vid sidan av olika influensavirus har coronaviruset HCov-OC43 pekats ut som en möjlig orsak till ryska snuvan.
Om det går att dra paralleller mellan de bägge pandemierna kan historien ge oss en hint om hur covid-19 kommer att utvecklas över tid, och det kan i så fall vara goda nyheter. Den ryska snuvan nådde sin topp efter två år, och fortsatte sedan att i mindre omfattning orsaka sjukdom och död i ytterligare två år innan den ebbade ut helt.