– Vi behöver ett hälso- och sjukvårdssystem som utgår ifrån patienterna. Det är patienternas behov som är fokus och ska vi lyckas med det behöver vi också ha ett sjukvårdssystem som är bra för medarbetarna, sa sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson under presskonferensen.
Tillsammans med vice statsminister Ebba Busch (KD) och Carina Ståhl Herr...
Regeringen tillsätter utredning om statlig sjukvård – ”Ett historiskt första steg”
Under en pressträff på torsdagsmorgonen berättade företrädare för regeringen att de idag tar ett beslut som kan bli det första steget mot att staten tar över ansvaret för sjukvården från regionerna.

Acko Ankarberg Johansson (KD), Ebba Busch (KD) och Carina Ståhl Herrstedt (SD) presenterade direktiven för utredningen om statlig sjukvård. Foto: skärmdump
Få tillgång till hela artikeln - enkelt och snabbt
Provprenumeration
Skapa en provprenumeration
Prova nu
Prenumeration
Välj mellan våra prenumerationer på Life Science Sweden och hitta vad som passar dig och/eller ditt företag
Se prenumerationer