Industrifonden värvar Fredrik Lehman till sitt life science-team

Fredrik Lehman har över 20 års erfarenhet från life science som bland annat vd och forskningschef i ett flertal företag. Han har varit med och grundat sex företag och sitter i flera bolagsstyrelser.
I bagaget har han även en PhD i medicinsk kemi från Göteborgs universitet och en MBA från Handelshögskolan i Stockholm.
– Fredrik tar med sig omfattande erfarenhet och expertkunskaper till vår organisation för life science, som är ett av våra kärnområden för investeringar. Rekryteringen av Fredrik är en del av våra ansträngningar för att stärka Industrifondens ledande position i Norden, säger Peter Wolpert, vd på Industrifonden, i ett pressmeddelande.
Stiftelsen Industrifonden grundades av staten 1979 för att främja utveckling av stora industriprojekt i Sverige, men har numera även möjlighet att gå in i små och medelstora företag i olika branscher. Fonden förvaltar idag tillgångar på över sex miljarder kronor.
Artikeln är en del av vårt tema om Jobb & karriär.